Genesis Capital získal majoritní podíl ve společnost Swell

16.06.2014
GPEF II

Fond GPEF II spravovaný společností Genesis Capital dokončil v rychlém sledu další akvizici. Jeden z největších správců fondů rozvojového kapitálu v České republice se stal novým vlastníkem společnosti Swell, spol. s r. o. zaměřující se na aplikovaný výzkum a vývoj v oblasti automobilového průmyslu.

Společnost Swell se od svého vzniku v roce 1993 úspěšně vypracovala na jednu z předních firem, které se v České republice zabývají aplikovaným výzkumem a vývojem v oblasti automobilového průmyslu. Nejdůležitějším zákazníkem je dlouhodobě Škoda Auto, které Swell poskytuje konstrukční a výpočtářské služby, provádí speciální vývojové zkoušky a dodává automobilce prototypy. Firma ale spolupracuje i s dalšími klienty, jako je například Iveco, Hella, Continental, Bosch nebo Honeywell. Vývojáři Swellu se podílejí také na vývoji osobních automobilů prémiových evropských značek či vozů Formule 1 pro závodní stáj Ferrari.

Swell je prosperující firma, mezi jejíž největší přednosti patří více než stovka vysoce kvalifikovaných zaměstnanců s technickým vzděláním, kteří se soustředí na oblast výzkumu a vývoje. Naše rozhodnutí vstoupit do společnosti ovlivnilo i spektrum renomovaných klientů, se kterými Swell spolupracuje,“ komentuje transakci ředitel Genesis Capital Jan Tauber a dodává, že společnost má velký potenciál růstu, který je nový vlastník připraven podpořit prostřednictvím dalších akvizic.

100% ve společnosti Swell získal GPEF II odkupem od Lubomíra Drašara a Pavla Kroise, dvou zakladatelů a dosavadních majitelů, kteří se rozhodli předat vedení a vlastnictví společnosti v její historicky nejlepší kondici.

„Rozhodnutí odejít z firmy, kterou jsme budovali více než dvacet let, nebylo jednoduché,“
říká dnes už bývalý spolumajitel firmy Swell Lubomír Drašar. „Reference společnosti Genesis Capital a kompetence managementu, s nímž jsme dlouhá léta Swell řídili, jsou ale zárukou, že firma bude i nadále plnit přání zákazníků ve stejné kvalitě jako dosud. A díky nastavenému růstovému plánu ze strany nového vlastníka by i v dalších letech měla pokračovat v dalším rozvoji.“

Novou tváří ve vedení Swellu je Lucie Baleková na pozici generálního ředitele. Jejím úkolem bude především dohled nad realizací nastaveného růstového plánu. Lucie Baleková může v nové roli zúročit své dvacetileté zkušenosti z řídících funkcí v několika společnostech převážně v automobilovém průmyslu. Novým výkonným ředitelem Swellu se pak stal Petr Havlík, dosud zodpovědný za marketing a obchod firmy. Oba pak nahradí dosavadní vlastníky na pozici jednatelů Společnosti.

O společnosti Swell, spol. s r. o.

Společnost Swell, spol. s. r. o., byla založena v roce 1993 a stala se úspěšnou na poli poskytovatelů služeb v oblasti výzkumu a vývoje pro automobilový průmysl v České republice. Současný záběr společnosti zahrnuje konstrukční činnosti, výpočty a numerické simulace, speciální zkoušky komponentů, prototypy karosářských struktur a produkční lisovací nástroje. V současné době Swell zaměstnává přes 120 pracovníků – především konstruktérů, specialistů na numerické simulace, zkušebních inženýrů a odborníků v oblasti stavby prototypů.

Mezi hlavní klienty patří významné společnosti z automobilového průmyslu, jako například Škoda Auto, Continental, Bosch nebo Iveco.

O společnosti Genesis Capital, s. r. o.

Společnost Genesis Capital, s. r. o., nabízí malým a středním podnikům v České republice a na Slovensku financování jejich růstu a rozvoje. Prostřednictvím fondů rozvojového kapitálu (private equity), které spravuje, již podpořila více než 30 podniků; mnoho z nich se díky spolupráci s Genesis Capital dostalo na špičku ve svém oboru. Celkem již Genesis Capital zajistil českým a slovenským firmám na jejich rozvoj více než dvě miliardy korun.

Od svého vzniku v roce 1999 společnost Genesis Capital spravovala tři fondy rozvojového kapitálu s celkovým objemem téměř 100 milionů eur. Dva z těchto fondů již českým a slovenským firmám zprostředkovaly veškerý kapitál, který měly k dispozici, pro další investice je v současnosti otevřen nejmladší fond Genesis Private Equity Fund II s velikostí 40 milionů eur.

Společnosti, v nichž má Genesis Private Equity Fund II podíl: Profimedia.CZ, Servodata, VYDIS, KS Klima-Service, JRC Czech, HSW Signall, AZ KLIMA, GTH catering, Roltechnik, Sieza a 3070.

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital