Čeští vědci založili firmu, která testuje léky pro celý svět. Nyní nový majitel Quinta Analytica hledá nové akvizice

23.11.2017
GPEF III

Čeští vědci dokázali vybudovat společnost, která pracuje pro farmaceutické firmy z celého světa. Nemohli ale najít nástupce a tak většinový podíl loni prodali investičnímu fondu Genesis. Ten má s úspěšnou společností velké plány. Chce rozšířit její služby a poohlíží se i po nových akvizicích.

Jedna z největších evropských analytických laboratoří Quinta Analytica plánuje další rozšiřování i nové akvizice. Úspěšná česká společnost, která pracuje pro světové farmaceutické firmy a testuje pro ně léky na zdravých dobrovolnících, loni získala nového většinového majitele a rozhlíží se po podobných firmách v Evropě. Nový šéf, který do Quinta Analytica přišel letos v září, zároveň plánuje rozšířit lůžkovou část pro testování a posílit obchod.


Nenašli nástupce

Příběh Quinta Analytica potvrzuje to, že čeští vědci jsou v oblasti farmacie, stejně jako například v medicíně, jedni z nejlepších na světě. Společnost založili v roce 1997 vědci z bývalého Výzkumného ústavu pro farmacii a biochemii, protože nebylo jisté, jaká budoucnost ústav čeká po privatizaci. V čele s Miroslavem Ryskou založili vlastní společnost Quinta Analytica, kde chtěli zachovat to, co dělali v ústavu - takzvané bioekvivalenční studie, které zjišťují, jak se chovají léky v lidském organismu u zdravých lidí. Takové testy se dělají u generických léků, kopií originálních léčiv, a zjišťuje se například to, jak se přípravek vstřebává a vylučuje z těla.

Firmu provázelo už od 90. let dobré jméno ve světě. “Ještě v době, kdy jsme pracovali v ústavu, se na naše oddělení testování a analýz obrátila nizozemská farmaceutická firma, která chtěla otestovat lék. Později jsme se dozvěděli, že jsme tuto zakázku dostali proto, že ji nikdo jiný pro její obtížnost nechtěl. My jsme to zvládli, a tak jsme si udělali poměrně slušné renomé", vypráví dnes devětasedmdesátiletý Ryska.

Nejvíce firmu podle něj posunulo to, že se kromě testování léků na lidech, začali věnovat také analýze samotných přípravků, včetně vývoje metod pro testování. Díky tomu Quinta Analytica nabídla zákazníkům, mezi které patří většinou zahraniční farmaceutické firmy ze Švýcarska, USA nebo Japonska, komplexní služby. Právě tím se česká firma chtěla odlišit od domácí i zahraniční konkurence, která se většinou zaměřuje na jednu oblast.

Za dvacet let se vědcům podařilo vybudovat společnost s ročním obratem téměř 300 milionů korun, jež je svou velikostí i zaměřením v Evropě ojedinělá. Jak Ryska zdůrazňuje, firma nikdy nebyla ve ztrátě. Přesto se loni tři zbývající zakladatelé rozhodli prodat svůj většinový podíl. Nedokázali totiž najít nástupce. “Ani jeden z nás zakladatelů neměl potomka, který by se chtěl nebo mohl pokračování firmy věnovat”, popisuje Ryska s tím, že už když firmu zakládali, mu bylo 60 let a společnost teď potřebovala omladit.

Vlastníci tak předali řízení a část podílu ve firmě svým dvěma mladším kolegyním a hledali investora, který by laboratoře dále posunul. “Původně jsme se porozhlíželi po strategickém investorovi, firmě, která má podobné zaměření, jako my. Jenže bylo pravděpodobné, že spojení s velkou společností by znamenalo pohlcení Quinta Analytica a v podstatě konec firmy jako takové,” nechává nahlédnout do rozhodovacího procesu Ryska. Nakonec se loni rozhodli pro investiční fond Genesis, který založil a řídí investor Jan Tauber. Majitelům se líbila jeho otevřená strategie, ačkoliv žádnou podobnou společnost fond v portfoliu nemá. Pro Quinta Analytica ale bylo důležité nechat firmu v českých rukách. Cenu transakce za prodej podílu bývalých zakladatelů strany nezveřejnily. Nový šéf Quinta Analytica Roman Grunt ale říká, že byla menší, než miliarda korun, jak spekulovala některé média.

Akvizice na obzoru


Ryska věří, že díky spojení s fondem se laboratoře stanou silnější a sebevědomější. Pomoci tomu má také Grunt, jenž přišel do vedení Quinta Analytica z farmaceutické společnosti Farmak a má zkušenosti ze Zentivy nebo ČEZu. Plánuje se zaměřit na posílení obchodu, rozšíření služeb o poradenství a hledání nových akvizic. “Jsou to nápady, které vycházejí z diskuzí mezi fondem, minoritními vlastníky a panem Ryskou, který ve firmě působí jako poradce”, říká Grunt s tím, že spojením s bývalým majitelem chce společnost navázat na historickou zkušenost.

Firma už má v hledáčku několik společností, které by si dokázala vedle sebe představit a jež by jí mohly přinést další know how. Zároveň ale nechce za každou cenu vytvářet společný podnik. Od fondu Genesis nicméně žádnou finanční injekci neočekává. „Není to potřeba. Quinta by měla být schopná financovat se sama a vydělat dostatek prostředků, aby rostla a fungovala”, odkrývá Grunt uvažování majitelů. Ročně firma investuje desítky milionů korun.

Během příštího plánuje v areálu v pražské Hostivaři rozšířit svou klinickou část do dalších budov, protože potřebuje navýšit počet lůžek. “Jsme nucení se rozšiřovat, protože zájem klientů roste. Je to díky kvalitě, zázemí a profesionálnímu servisu,” myslí si Grunt. Zájmu o českou laboratoř pomáhá také to, že regulatorní prostředí v tuzemsku je mnohem přísnější, než v jiných zemích a klienti tak mají podle Grunta jistotu, že dostanou to nejlepší. Ročně firma udělá desítky takových studií.

Simona Janíková - redaktorka HN
Celý článek k dispozici: ZDE

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital