Dalších 45 milionů eur pro malé a střední podniky. Genesis Capital spustil nový investiční fond GPEF III.

05.08.2015
GPEF III

Společnost Genesis Capital, která je jedním z největších správců fondů rozvojového kapitálu v České republice a na Slovensku, oznámila otevření nového fondu. Genesis Private Equity Fund III (GPEF III) je již čtvrtým fondem, který Genesis Capital za dobu své více než patnáctileté existence spravuje. Zaměří se opět na růstové investice v segmentu českých a slovenských malých a středních podniků. Při svém spuštění má k dispozici 45 milionů eur, ale tato částka se může navýšit až na 80 milionů eur. Mezi investory je již tradičně Česká spořitelna či Evropský investiční fond, nově se připojila Investiční kapitálová společnost Komerční banky, jejímž prostřednictvím teď mohou do českých a slovenských podniků investovat i fyzické osoby.

„Jsme rádi, že můžeme prostřednictvím našich fondů přispět k podpoře českých a slovenských podniků. Věříme, že GPEF III pomůže v rozvoji nejméně desítce dalších českých a slovenských firem, které budou mít o tento typ financování zájem,“ uvádí k tomuto významnému krokuJan Tauber, ředitel společnosti Genesis Capital. „Novým fondem bychom chtěli navázat na předchozí úspěchy. Například náš fond GPEF, který byl ukončen v loňském roce, mohl po deseti letech své existence oznámit investorům, že více než zdvojnásobil hodnotu počáteční investice.“ adfadf

Jako obecně zaměřený fond bude GPEF III investovat do podniků z nejrůznějších odvětví s výjimkou nemovitostí, zbrojního průmyslu, hazardních her, zábavy pro dospělé, výroby tabáku a lihovin. Podobně jako minulé fondy poskytne GPEF III firmám, které budou splňovat příslušná kritéria, kapitál na zajištění růstu, zdroje na akvizice či prostředky na financování manažerských odkupů.

Společnost Genesis Capital má v okamžiku otevření fondu GPEF III (tzv. first closing) k dispozici 45 milionů eur a jeho investory jsou nyní Evropský investiční fond, Česká spořitelna, Investiční kapitálová společnost Komerční banky, finský investiční fond eQ Private Equity, Kooperativa pojišťovna a Česká podnikatelská pojišťovna. O účast ve fondu ovšem projevily zájem i další společnosti, a proto se během následujícího roku očekává postupné navyšování fondu až do maximální možné výše 80 milionů eur.

Česká spořitelna, klíčový investor GPEF III, svěřila své prostředky Genesis Capital již potřetí.
„Česká spořitelna a její korporátní banka Erste Corporate Banking jsou tradičním partnerem malých a středních podniků, kterým poskytují financování na podporu jejich růstu, akvizic a další činnosti. Spolupráce se společností Genesis Capital, která trvá již od roku 2003, kdy jsme investovali do českých a slovenských podniků prostřednictvím fondu GPEF, nám umožňuje dále rozvíjet podporu malým a středním firmám. Genesis Capital oceňujeme jako vhodného partnera díky dlouholeté výborné zkušenosti s jejich týmem investičních manažerů, vždy profesionálnímu přístupu a dobrým výsledkům, které nás motivovaly k tomu, abychom v této spolupráci pokračovali i nadále v rámci nového fondu,“ říká František Havrda, ředitel Funding & Advisory Group České spořitelny.

Naopak nováčkem mezi investory fondů Genesis Capital je IKS KB. Ta navíc vnáší do investování nový prvek.
„Ve spolupráci s IKS KB jsme založili uzavřený Private Equity fond KB, jehož prostřednictvím mohou do fondu GPEF III a potažmo tedy do českých a slovenských podniků investovat poprvé také fyzické osoby – kvalifikovaní investoři. Monitorujeme zájem o investice tohoto typu, a proto těmto požadavkům vycházíme vstříc,“ vysvětluje Petr Slabý, ředitel Privátního bankovnictví KB.

Dalším novým partnerem Genesis Capital je v případě fondu GPEF III Kooperativa pojišťovna a Česká podnikatelská pojišťovna, členové skupiny Vienna Insurance Group.
„Investicí do fondu Genesis Capital jsme vstoupili do nové třídy aktiv v rámci hledání nových příležitostí pro zhodnocení našeho investičního portfolia. Obor private equity dlouhodobě nabízí nadstandardní zhodnocení v relativně rozumné míře rizika,“uvedl Petr Zapletal, člen představenstva Kooperativy.

Společnost Genesis Capital zůstává i v případě čtvrtého fondu u investiční strategie, která se jí dlouhodobě osvědčila. „Vhodné investiční příležitosti vyhledáváme na základě několika kritérií,“ vysvětluje Jan Tauber. „Především musí jít o firmu, která má silný růstový potenciál a zároveň prokáže schopnost úspěšně realizovat rozvojové projekty. Za mimořádně důležitý prvek považujeme kompetentní zkušený manažerský tým. U všech našich investic proto také preferujeme, aby manažeři do firem investovali s námi, a tím se podíleli na jejich budoucím zhodnocení.“

O společnosti Genesis Capital s.r.o.

Společnost Genesis Capital nabízí malým a středním podnikům v České republice a na Slovensku financování jejich růstu a rozvoje. Prostřednictvím fondů rozvojového kapitálu (private equity), které spravuje, již podpořila více než 30 podniků; mnoho z nich se díky spolupráci s Genesis Capital dostalo na špičku ve svém oboru. Celkem již Genesis Capital zajistil českým a slovenským firmám na jejich rozvoj více než dvě miliardy korun.

Od svého vzniku v roce 1999 společnost Genesis Capital spravovala čtyři fondy rozvojového kapitálu s celkovým objemem převyšujícím 140 milionů eur. Dva z těchto fondů již zakončily své aktivity a zhodnocené prostředky se vrátily investorům. Také třetí fond už zprostředkoval českým a slovenským firmám veškerý kapitál, který měl k dispozici a své portfolio firem postupně prodává. Aktuálně je k investování otevřen již čtvrtý fond Genesis Private Equity Fund III s počáteční velikostí 45 milionů eur, který je opět zaměřen na investice do středních a malých podniků v České republice a na Slovensku. Určitou část svých prostředků může alokovat do přímých investic také v Polsku, Maďarsku a Rakousku.

M
ezi společnosti, v nichž má Genesis Capital v současné době podíl, patří Servodata, VYDIS, KS Klima-Service, AZ KLIMA, GTH catering, Roltechnik, Sieza, Swell a 3070.

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital