Fond Genesis prodává společnost SWELL. Novým strategickým majitelem se stane mezinárodní skupina Altran

25.10.2016
GPEF II

Ke konci října změní majitele významný český poskytovatel vývojových služeb pro automobilový průmysl, společnost SWELL a.s., se sídlem v Hořicích v Královehradeckém kraji. Genesis Private Equity Fund II (GPEF II), který byl 96% vlastníkem, prodává svůj podíl mezinárodní skupině Altran. Společně s GPEF II prodávají svůj minoritní podíl také vrcholoví manažeři SWELLu, a nový majitel se tak stane jediným vlastníkem firmy.

Společnost SWELL má za sebou více než dvacetiletou historii a je respektovaným vývojovým partnerem evropských automobilek a jejich dodavatelů. Tato pozice a pokračující výrazný růst a rozšiřování služeb byly hlavními důvody, proč o SWELL projevila zájem skupina Altran, největší světový poskytovatel vývojových a konstrukčních služeb pro celou řadu oborů, včetně automobilového a leteckého průmyslu, se sídlem v Paříži.

Dominique Cerutti, generální ředitel skupiny Altran, k transakci řekl: “Akvizicemi společností SWELL a BENTELER Engineering, která již byla oznámena dříve v tomto měsíci, rozšiřuje Altran svoji kapacitu v regionu. SWELL má dobrý potenciál pro začlení do naší sítě „Industrialized GlobalShore®” jako nearshoringová platforma. Tato síť bude ve vztahu k našim klientům z oblasti automotive hrát klíčovou roli v poskytování integrovaných vývojových služeb pro celý vůz.

Od svého založení v roce 1993 se společnost SWELL postupně vypracovala na jednoho z nejvýznamnějších poskytovatelů služeb v oblasti vývoje, konstrukce a testování pro automobilový průmysl v České republice. Je dodavatelem a partnerem několika automobilových značek a jejich dodavatelů. Nejdůležitějším zákazníkem je dlouhodobě Škoda Auto, které SWELL poskytuje konstrukční a výpočtové služby, provádí speciální vývojové zkoušky a dodává prototypy. Firma ale spolupracuje i s dalšími klienty, jako je například Magna, Hella, Continental, Bosch, Honeywell nebo automobilka Iveco.

Vstup fondu Genesis do této společnosti v roce 2014 byl dalším příkladem řešení nástupnictví v podniku. Původní zakladatelé chtěli z firmy vystoupit a fond Genesis jejich podíly odkoupil. Společnost dále pokračovala v rozvoji se stávajícím manažerským týmem doplněným o novou předsedkyni představenstva s rozsáhlými zkušenostmi z oblasti automobilového průmyslu.

Po vstupu Genesis a pod posíleným vedením společnost SWELL svůj rozvoj ještě akcelerovala, a to jak ve výkonech, tak v oblasti rozšiřování služeb a budování nových kapacit,“ říká k tomu Jan Tauber, ředitel společnosti Genesis Capital, která poskytuje poradenství private equity fondům Genesis. Právě zkušený a kompetentní management považuje Genesis Capital za jeden z nejdůležitějších faktorů, který rozhoduje o vstupu fondu do určitého podniku.

Lucie Baleková, dosavadní předsedkyně představenstva SWELL, k tomu dodává: „Pod vlastnictvím Genesis jsme nastavili novou rozvojovou strategii a značně urychlili rozvoj společnosti. Jako nutnost k dalšímu rozvoji jsme posílili procesy, vnitřní organizaci a infrastrukturu firmy tak, aby byla připravena na významný růst. Započali jsme a nyní dokončujeme třetí etapu výstavby Centra vývojových služeb, která významně rozšíří kapacitu.

Počet zaměstnanců, vysoce kvalifikovaných, se za poslední roky zvýšil nad 160. Petr Havlík, výkonný ředitel a člen představenstva SWELL, doplňuje: „K poskytování vývojových služeb špičkové kvality je třeba zaměstnávat zkušené odborníky. Právě takoví ve SWELLu pracují a jejich zapojení do aktivit skupiny Altran přinese oboustranné synergie.

Těší nás, že se novým vlastníkem SWELL stává právě světová jednička v oboru, která dobré základy a v posledních letech vybudovaný potenciál může dále využít k rozvoji v Hořicích, v České republice i v širším regionu. Investiční působení fondu Genesis ve společnosti SWELL hodnotím jako velmi úspěšné,“ hodnotí transakci Jan Tauber.

O společnosti SWELL

Společnost SWELL byla založena v roce 1993 a stala se úspěšnou na poli poskytovatelů služeb v oblasti výzkumu a vývoje pro automobilový průmysl v České republice. Současný záběr společnosti zahrnuje konstrukční činnosti, numerické simulace, vývojové testy a speciální zkoušky komponentů, prototypy karosářských struktur, produkční nástroje a přípravky. Společnost je respektovaným vývojovým partnerem evropských automobilek a jejich dodavatelů. Stále početnější tým vysoce kvalifikovaných zaměstnanců poskytuje služby více než stovce stálých zákazníků v 15 zemích. Mezi hlavní klienty patří významné společnosti z automobilového průmyslu jako například Škoda Auto, Magna, Hella, Continental, Bosch, Honeywell a Iveco.

Více na www.swell.cz

O skupině Altran

Altran je vedoucí světovou společností v oblasti inovace a high-tech vývojového poradenství a konstrukce. Společnost vyvíjí pro své klienty nebo ve spolupráci s nimi podukty a služby pro budoucnost. Altran nabízí spolupráci na celém vývojovém řetězci. Skupina působí na trhu přes 30 let a poskytuje služby vice než 500 významným klientům v průmyslu leteckém, automobilovém, obranném či železničním, v energetice, financích, lékařských oborech nebo telekomunikacích. V roce 2015 vykázal Altran tržby ve výši 1,95 miliardy eur. Působí ve více než 20 zemích, kde zaměstnává přes 26 000 lidí.

Více na www.altran.com

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital