Genesis Capital chce investovat do podniků v ČR a na Slovensku přes 1,5 miliardy korun

29.06.2009
GPEF II

Všeobecně zaměřený fond GPEF II bude investovat do společností z různých odvětví ekonomiky jako je zpracovatelský průmysl, energetika, průmyslové a obchodní služby, maloobchod, průmyslové a spotřební výrobky, informační technologie, telekomunikace a média. Firma Genesis Capital plánuje investovat do malých a středních podniků v Česku a na Slovensku až 60 milionů eur, přes 1,5 miliardy korun. Cílem budou zavedené firmy se silným růstovým potenciálem na místních trzích nebo společnosti zaměřené na rozšiřování exportních aktivit. Společnost to v úterý oznámila v tiskové zprávě.

Prostředky půjdou z fondu rozvojového kapitálu Genesis Private Equity Fund II (GPEF II), do kterého investoři vložili 40 milionů eur. "Cílová velikost fondu je 60 milionů eur; na tuto částku může být fond navýšen do poloviny roku 2010," uvedla zpráva.

Výše jednotlivých investic se bude pohybovat v rozmezí 2 až 6 milionů euro. GPEF II může investovat i do větších projektů (do 40 milionů euro) ve spolupráci s vybraným spoluinvestorem. Obvyklá doba držení investice bude 3 až 6 let.

Investice do různých odvětví

Všeobecně zaměřený fond GPEF II bude investovat do společností z různých odvětví ekonomiky jako je zpracovatelský průmysl, energetika, průmyslové a obchodní služby, maloobchod, průmyslové a spotřební výrobky, informační technologie, telekomunikace a média.

Investory fondu jsou renomované finanční instituce s dlouhodobým zájmem o český a slovenský trh. Patří mezi ně Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Česká spořitelna nebo belgická firma rozvojového kapitálu Gimv.

„Jsme velmi potěšeni, že nový fond GPEF II bude pokračovat v poskytování kapitálu pro malé a střední podniky v České republice a na Slovensku. Uvědomujeme si zvlášť zřetelně, že v tomto segmentu české a slovenské ekonomiky existuje silná poptávka po kapitálu, a to zejména v současném prostředí charakterizovaném obtížným přístupem malých a středních podniků ke standardnímu bankovnímu financování," uvedl ředitel společnosti Genesis Capital Jan Tauber.

Podpora dalšího růstu

Při investování formou rozvojového kapitálu zůstávají investované prostředky ve společnosti. V takové firmě fond získává majetkový podíl, přičemž původní majitelé ve společnosti často setrvávají a dál ji vedou a rozvíjí. Poskytnuté prostředky společnost používá na podporu dalšího růstu.

Genesis Capital je společnost spravující fondy rozvojového kapitálu (private equity) pro malé a střední firmy. Společnost má sídlo v Praze a je aktivní na českém a slovenském trhu od roku 1999. Za posledních deset let Genesis Capital investovala do více než 20 společností, například AB Facility, pietro filipi, CCS, ETARGET, Gumotex, Energetické strojírny Brno nebo Roltechnik. GPEF II je třetím fondem pod správou Genesis Capital. Založením fondu GPEF II dosáhly finanční prostředky spravované Genesis Capital hodnoty 90 milionů euro.

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital