Genesis Capital: Fond GPEF III má pro malé a střední podniky k dispozici rekordních více než dvě miliardy korun

15.09.2016
GPEF III

Genesis Private Equity Fund III (GPEF III), čtvrtý v řadě fondů rozvojového kapitálu, kterým poskytuje poradenství společnost Genesis Capital, dokončil úpis investorů. Převážně od institucionálních investorů shromáždil více než 80 milionů eur (2,2 miliardy korun). Tyto prostředky jsou nyní k dispozici pro realizaci rozvojových programů malých a středních podniků v České republice a na Slovensku, částečně také v Polsku, Maďarsku a Rakousku. První investice již byla provedena, další jsou v jednání.

Otevření nového fondu GPEF III oznámila společnost Genesis Capital v srpnu 2015 a postupem času bylo jasnější, že zájem investorů bude větší než u předcházejících fondů Genesis. Při prvním uzavření do něj vložili investoři 45 milionů eur a v dalších měsících zájem o tento druh investování dále rostl. Koncem srpna 2016 tak mohl Genesis Capital, poradce private equity fondů Genesis, konstatovat, že ve fondu GPEF III je upsána rekordní částka více než dvou miliard korun. Na ní se podílejí kromě již tradičních investorů i noví z oblasti pojišťoven a penzijních fondů, a také další subjekty, které se zatím v České republice investicemi do private equity fondů nezabývaly.

Mezi prvními investory byla – podobně jako ve všech předchozích fondech Genesis – Česká spořitelna; dále pak Evropský investiční fond (společnost Evropské investiční banky) a eQ Private Equity (významný finský správce aktiv). Nově se hned po spuštění fondu připojila Investiční kapitálová společnost KB (člen francouzské skupiny Amundi, největšího správce aktiv v Evropě), dalšími novými investory jsou pojišťovna Kooperativa a Česká podnikatelská pojišťovna. Později přistoupil také penzijní fond významné světové společnosti a český family office.

„Úspěšný úpis investorů do fondu GPEF III je důkazem toho, že Česká republika se stává z hlediska fungování private equity fondů standardní zemí,“ říká ředitel Genesis Capital Jan Tauber a vysvětluje: „Předchozí fondy byly z větší části zainvestovány zahraničními institucemi, výjimku představovala jen Česká spořitelna. Nyní vidíme větší zájem ze strany investorů působících na českém trhu a těší nás, že jsou mezi nimi i pojišťovny, které představují jinde ve vyspělém světě obvyklé investory do private equity.“

„Investicí do fondu Genesis jsme vstoupili do nové třídy aktiv v rámci hledání nových příležitostí pro zhodnocení našeho investičního portfolia. Obor private equity dlouhodobě nabízí nadstandardní zhodnocení v relativně rozumné míře rizika,“ uvedl k tomu Petr Zapletal, člen představenstva Kooperativy, která je stejně jako Česká podnikatelská pojišťovna členem skupiny Vienna Insurance Group.

Fond GPEF III je příležitostí i pro fyzické osoby. Ty mohou investovat do GPEF III, a tím do českých a slovenských podniků, prostřednictvím fondů, které Investiční kapitálová společnost (IKS) KB založila pro klienty privátního bankovnictví Komerční banky. „Ve spolupráci s IKS KB jsme založili uzavřený Private Equity fond KB, jehož prostřednictvím mohou do fondu GPEF III a potažmo tedy do českých a slovenských podniků investovat poprvé také fyzické osoby – kvalifikovaní investoři. Monitorujeme zájem o investice tohoto typu, a proto těmto požadavkům vycházíme vstříc,“ vysvětluje Petr Slabý, ředitel Privátního bankovnictví KB.

S větším přímým zapojením investorů - fyzických osob fondy Genesis nepočítají. Partner Genesis Capital Radan Hanzl k tomu říká: „Standardní fondy private equity mají spíše menší počet opravdu velkých institucionálních investorů. Pro soukromé osoby s významným majetkem je nejlepší a často i jedinou možností jak investovat do private equity využití speciálního vstupního fondu připraveného profesionály. Proto jsme uvítali nápad vedení privátního bankovnictví Komerční banky na sestavení takového vstupního fondu pro jejich klienty, což byla na českém trhu skutečná novinka.“

Jako obecně zaměřený fond bude GPEF III investovat do podniků z nejrůznějších odvětví s výjimkou nemovitostí, zbrojního průmyslu, hazardních her, zábavy pro dospělé, výroby tabáku a lihovin. Podobně jako minulé fondy poskytne GPEF III firmám, které budou splňovat příslušná kritéria, kapitál na zajištění růstu, zdroje na akvizice či prostředky na financování manažerských odkupů.

„Nemáme obavy, že bychom nenašli dost příležitostí, kam investovat,“ ujišťuje Ondřej Vičar, partner Genesis Capital. „V posledním roce vidíme téměř dvounásobné množství investičních možností než v letech předchozích. Významným zdrojem je pokračující generační obměna, kdy podnikatelé, kteří založili své společnosti obvykle v devadesátých letech, posouvají jejich vlastnictví dále. Fondy Genesis jsou schopné takovým zakladatelům nabídnout nejen možnost jednorázového nebo i postupného prodeje společnosti, ale i pokračování jejího dalšího samostatného rozvoje.“

V červnu letošního roku vstoupil fond GPEF III do společnosti QUINTA ANALYTICA, z níž právě odcházeli původní zakladatelé. V současné době je rozpracováno několik dalších transakcí, přičemž jde jak o generační výměny, tak manažerské odkupy či poskytnutí kapitálu na zajištění dalšího růstu. Genesis Capital počítají s tím, že v příštích měsících přibudou do portfolia GPEF III další dvě firmy.

Vznik nového kapitálově silného fondu a přibývající investiční příležitosti byly také významným impulzem k rozšíření týmu Genesis Capital. Jen v letošním roce posílil o čtyři nové experty, mimo jiné Pavla Kvíčalu, renomovaného advokáta, který předtím byl partnerem právní kanceláře Havel, Holásek & Partners či Norton Rose Fulbright.

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital