Genesis Capital investuje na Slovensku do společnosti 3070

11.06.2014
GPEF II

Společnost Genesis Capital, jeden z největších správců fondů rozvojového kapitálu v České republice a na Slovensku, vstoupila do slovenské společnosti 3070 Group, a. s. Investice uskutečněná prostřednictvím fondu GPEF II podpoří další rozvoj ambiciózní firmy, která se zabývá komplexními dodávkami v oblasti retailových prodejních řešení zákazníkům v mnoha evropských zemích. Z hlediska Genesis Capital jde již o pátou investici na Slovensku.

„Slovenská společnost 3070 nás zaujala nejen svými dosavadními úspěchy, ale především dalšími ambiciózními plány zejména v zahraničí,“ vysvětluje důvod vstupu do slovenské firmy ředitel Genesis Capital Jan Tauber, který je přesvědčen, že půjde o další z řady úspěšných investic v rámci již téměř zainvestovaného fondu GPEF II.

Společnost 3070 byla založena v roce 2009. Hlavní sídlo má v Bratislavě,pobočky ve Vídni, Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově a Záhřebu. Disponuje také několika výrobními kapacitami na Slovensku a v okolních zemích. Zastoupení v zahraničí je pro firmu důležité, protože většina jejích projektů se uskutečňuje právě mimo Slovensko. Mezi nejvýznamnější klienty patří velké nadnárodní značky, jako jsou například Sony, Samsung, Canon, Bosch, Siemens, Haier, AEG či Electrolux. Připravuje pro ně řešení a komponenty maloobchodních interiérů, showroomy, instalace expozic na veletrzích, road-show a podobně. Využívá přitom nejmodernějších technologií a specializuje se na digitální a interaktivní řešení. Projekty zahrnují celý řetězec činností – od prvotních designových a funkčních návrhů a prototypizace až po konečnou výrobu, instalaci a servis.

Zakladatelem firmy, významným vlastníkem, ředitelem a předsedou představenstva je Branislav Polák, který čerpal zkušenosti pro své podnikání několik let také v zahraničí. O svých plánech říká
: „Už nyní jsme úspěšní v německy mluvících zemích Evropy, na Balkáně a ve Skandinávii, ale naším cílem je další růst. Během následujících pěti let plánujeme expanzi do dalších evropských zemí a ve střednědobém horizontu bychom se rádi prosadili i na Blízkém východě a v rychle rostoucí Asii. Z našeho původního zaměření na klienty v oblasti spotřební elektroniky a telekomunikací se chceme rozšířit do dalších oborů, jako jsou finanční instituce, móda a automobilový průmysl. Partnerství s Genesis Capital nám pro takový rozvoj poskytuje solidní základnu.“

Management společnosti by měl zůstat beze změny. Právě jeho kvalita, zkušenosti a dosavadní úspěchy jsou jedním z aspektů, na které nově vstupující investor sází.

Genesis Capital v rámci své investice nahrazuje z velké části původního angel investora a získává 51% podíl ve firmě, zbytek podílu si podrží klíčoví členové managementu. Vzhledem k potenciálu slovenské společnosti nebylo obtížné najít financující banku, která se na celé transakci významně podílela; stala se jí Česká spořitelna
. „S Genesis Capital spolupracujeme dlouhodobě a považujeme tento fond za strategického partnera České spořitelny. Historicky jsme se podíleli již na několika investicích fondu a ve většině z nich měl investiční tým Genesis Capital dobrý odhad potenciálního růstu hodnoty investice. Věříme, že investice do slovenské společnosti 3070 bude rovněž úspěšná. Transakce samotná byla velmi zajímavá jak z pohledu struktury, tak svým přeshraničním charakterem, kdy jsme v dokumentaci museli skloubit české a slovenské právo,“ říká k transakci Martin Viliš, ředitel odboru akvizičního financování České spořitelny.

Poradci při této transakci byly na straně 3070 slovenská advokátní společnost Maple & Fish a na straně Genesis Capital Norton Rose Fulbright a Havel, Holásek & Partners společně se svými slovenskými (Beatow Partners), chorvatskými a německými partnerskými kancelářemi. Finanční a daňové poradenství poskytla společnost EY.

Genesis Capital investoval za dobu své existence na Slovensku několikrát. Již v roce 1999 vstoupil do dopravní a speditérské firmy Lindberg, o rok později do společnosti Slovanet, která nabízela telekomunikační a IT služby. V roce 2006 koupil Genesis Capital podíl ve firmě zabývající se internetovou reklamou – ETARGET. Všechny tyto společnosti byly úspěšně prodány. Aktuálně má Genesis Capital prostřednictvím fondu GFEF II majetkovou účast ve slovenské firmě Brloh, která byla dodatečnou akvizicí k původní investici společnosti JRC Czech, pohybující se na trhu počítačových her, videoher a herních konzolí.

O společnosti 3070 Group, a. s.

Se svým mezinárodním týmem poskytuje slovenská společnost 3070 sídlící v Bratislavě služby klientům ve více než 30 zemích. Vyniká ve vývoji a realizacích showroomů, maloobchodních interiérů, interiérů pro veletrhy a různých road-show. Při své činnosti kombinuje špičkový design, kreativitu a interaktivní a digitální řešení s prodejními potřebami svých zákazníků, to vše od základních myšlenek až k finální realizaci. Mezi zákazníky patří významné značky jako například Sony, Samsung, Canon, Bosch, Siemens, Haier, AEG či Electrolux. Firma 3070 založená v roce 2009 má pobočky ve Vídni, Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově a Záhřebu.

O společnosti Genesis Capital s. r. o.

Společnost Genesis Capital s. r. o. nabízí malým a středním podnikům v České republice a na Slovensku financování jejich růstu a rozvoje. Prostřednictvím fondů rozvojového kapitálu (private equity), které spravuje, již podpořila více než 30 podniků; mnoho z nich se díky spolupráci s Genesis Capital dostalo na špičku ve svém oboru. Celkem již Genesis Capital zajistil českým a slovenským firmám na jejich rozvoj více než dvě miliardy korun.

Od svého vzniku v roce 1999 společnost Genesis Capital spravovala tři fondy rozvojového kapitálu s celkovým objemem téměř 100 milionů eur. Dva z těchto fondů již českým a slovenským firmám zprostředkovaly veškerý kapitál, který měly k dispozici, pro další investice je v současnosti otevřen nejmladší fond Genesis Private Equity Fund II s velikostí 40 milionů eur.

Společnosti, v nichž má Genesis Capital podíl: Profimedia.CZ, Servodata, VYDIS, KS Klima-Service, JRC Czech, HSW Signall, AZ KLIMA, GTH catering, Roltechnik a Sieza.

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital