Stát vloží do nových firem 1,3 miliardy

08.05.2012

Státní fond bude investovat do potenciálně velmi výnosných, ale vysoce rizikových projektů.

Více než stovka malých firem získá novou šanci, jak se dostat k investicím. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž zakládá státní investiční fond, z nějž půjdou peníze do nových – především technologických – firem s velkým potenciálem růstu. Z evropských fondů plánuje ministerstvo do „Českého rozvojového uzavřeného investičního fondu“ nalít více než 1,3 miliardy korun. První firmy by se k penězům měly dostat už v druhé polovině letošního roku.

Pravděpodobně už příští týden ministerstvo vypíše výběrové řízení na správce, který bude tento fond rizikového kapitálu řídit. Správce bude vybírat projekty, které mají zajímavý nápad, ale kvůli příliš vysokému riziku je banka nechce financovat. „Takový prvek do české společnosti patří a může pomoci vytvářet firmy jako Google, což ekonomice přináší obrovské benefity,“ říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Na zřízení fondu příliš času nezbývá. Kvůli unijním pravidlům musí být všechny peníze proinvestovány do konce roku 2015. Celkově se přitom počítá s podporou 106 firem v rané fázi rozvoje a 19 v pokročilejší, první projekty se začnou posuzovat začátkem srpna.

„Iniciativa vlády je určitě chvályhodná,“ říká ředitel Genesis Capital Jan Tauber. „Ale tempo, kterým mají být zdroje fondu rozděleny jednotlivým projektům, se nám zdá nereálné. Zhodnocení potenciálního projektu, příprava a uzavření investice si vyžaduje čas,“ říká. Projekt je příliš ambiciózní i podle Ondřeje Bartoše z fondu Credo Ventures. „Těch peněz je ve fondu příliš, v Česku podle mě není dostatek kvalitních projektů, do kterých může fond takovou sumu investovat.“

Nutnost utratit peníze do konce roku 2015 tak může podle Bartoše vést k investicím do špatně připravených projektů. Do značné míry tedy záleží na tom, kdo bude správcem fondu a jak ho povede.
Fond bude řídit například investiční společnost s licencí České národní banky. Bude vybírat takové projekty, které slibují největší výnosy. K tomu ho má motivovat i podíl, který ve firmách získá. Po zhodnocení investice počítá ministerstvo s tím, že fond svůj podíl prodá a peníze použije na další projekt.

Stát ale nebude jediným zdrojem financí, minimálně třicet procent musí do projektů přinést i soukromí investoři. „Ideální by byla situace, kdy za správcem fondu přijde firma již s investorem, který se chce na projektu podílet,“ říká Petr Očko, šéf sekce fondů EU ministerstva. Může to podle něj ale být i tak, že správce fondu bude projekty sám aktivně vyhledávat.

Firmy, do kterých bude státní fond investovat, nebudou oborově nijak omezeny. Z pravidel EU ale vyplývá, že peníze nemohou jít například do zemědělství či hutnictví. Firmy také musí mít sídlo mimo hlavní město. „Taková jsou pravidla regionálního rozvoje EU, Praha je velmi bohatý region,“ vysvětluje Očko. V Česku není podpora začínajícím firmám příliš rozvinutá, na rizikový kapitál se zatím zaměřuje jen několik fondů, které by se mohly na investicích spolu se státem podílet.

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital