Velcí hráči bojkotují fond pro nadějné firmy

16.05.2012

Dvě ze tří největších investičních společností se nezúčastní tendru na správce státního rizikového fondu.

Příběh toužebně očekávaného projektu, který má ulehčit rozjezd desítkám českých podniků, začíná psát první dějství. Ministerstvo průmyslu a obchodu vypisuje tendr na výběr investiční společnosti, která dostane za úkol spravovat nově zřizovaný fond rizikového kapitálu. Ten má obhospodařovat 1,3 miliardy korun – převážně z evropských peněz, jež budou určeny na podporu perspektivních firem.
Právě role správce fondu bude pro úspěch celého projektu klíčová. Jeho experti budou mít totiž hlavní odpovědnost za výběr konkrétních podniků, které fond prostřednictvím kapitálových vstupů podpoří (viz Ekonom č. 19/2012).
Týdeník Ekonom zkontaktoval zástupce všech 20 investičních společností, které drží potřebnou licenci ČNB a které by se tedy mohly do tendru přihlásit.
Z průzkumu ovšem vyplynulo, že ohledně správcovství fondu se zatím k žádné obří bitvě neschyluje.
Například dva ze tří největších hráčů – investiční společnosti Komerční banky a ČSOB – avizují, že do řízení nejspíše nepůjdou. „Projekt jsme zvažovali, avšak rozhodli jsme se tendru nezúčastnit vzhledem k malému objemu a velké rozdrobenosti,“ říká Pavel Hoffman, marketingový ředitel Investiční kapitálové společnosti Komerční banky, jež dnes spravuje majetek v hodnotě 99 miliard.
Jiné zdůvodnění neúčasti mají v ČSOB. „Jakkoli je tato záležitost zajímavá, je třeba vidět, že jde mimo hlavní směr naší obchodní filozofie, kterou je správa cenných papírů pro individuální a institucionální klienty,“ uvádí Josef Beneš z představenstva ČSOB Asset Management.
S dodatkem, že definitivní rozhodnutí ohledně tendru ještě nepadlo.
Z největších společností se tak o správcovství fondu zatím hlásí jediná – Česká spořitelna, jejíž investiční společnost obhospodařuje 146 miliard.
„Máme zájem zúčastnit se akce ministerstva průmyslu a obchodu, bude však záležet na podmínkách zadávací dokumentace,“ říká mluvčí spořitelny Klára Pačesová.
Naopak mezi menšími hráči otevřeně hlásí zájem čtyři – J&T Investiční společnost a Amista, které účast zvažují, a dále QI investiční společnost a Avant Fund Management, jejíž manažeři jsou již téměř rozhodnuti. „S velkou pravděpodobností budeme účastníkem výběrového řízení,“ uvádí například Pavel Doležal, výkonný ředitel společnosti Avant, která obhospodařuje majetek investorů v hodnotě pěti miliard. Naproti tomu o účasti neuvažují Safety Invest Funds, ČP Invest a Partners.
Zástupci ministerstva průmyslu dříve uvedli, že zájem o tendr předpokládají u zhruba 10 investičních společností.
I kdyby se ale nakonec přihlásilo pouze pět, které se v tomto duchu vyjádřily v anketě Ekonomu, podle oslovených analytiků by to úspěch celého projektu nemělo ohrozit. „Fakt, že například společnosti řízené velkými bankami neprojevují přílišný zájem, se dal čekat. Zdejší banky jsou konzervativní, přičemž správu takovéhoto fondu by měl vykonávat někdo, kdo bude trochu agresivní a nebude se bát při výběru konkrétních firem riskovat,“ říká Jan Procházka z poradenské společnosti Cyrrus. Na to, aby si v tendru mohlo ministerstvo vybírat z kvalitních uchazečů, podle něho postačí, když se přihlásí alespoň čtyři zájemci.
Problém v nízké účasti nevidí ani Jan Tauber, ředitel společnosti Genesis Capital. „Tuzemské investiční společnosti, které drží příslušnou licenci, stejně nemají dostatečnou odbornost pro vyhledávání začínajících firem. Tak jako tak si tedy budou muset dodatečně najímat experty z oblasti rizikového kapitálu, takže v tomto směru na počtu tolik nesejde,“ míní Tauber.
Tento plán ostatně již někteří uchazeči potvrzují. „Při výběru konkrétních projektů počítáme s podporou specializovaných firem zabývajících se investičním poradenstvím, přípravou business plánů a zejména vyhodnocováním návratnosti investic,“ říká Pavel Doležal ze společnosti Avant Fund Management.

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital