Fond rozvojového kapitálu společnosti Genesis Capital GPEF dosáhl nadprůměrných výnosů

07.04.2014
GPEF

Společnost Genesis Capital, která je jedním z největších správců fondů rozvojového kapitálu v České republice, oznámila úspěšné zakončení investičních aktivit fondu Genesis Capital Private Equity Fund (GPEF). Za dobu své desetileté existence investoval fond do jedenácti projektů, jejichž prostřednictvím více než zdvojnásobil hodnotu celé počáteční investice. Relativní výnos (vnitřní výnosové procento) překročil 20 procent.

Fond GPEF o velikosti 30 milionů eur byl založen v roce 2003. Investory byly renomované finanční instituce jako Evropský investiční fond (EIF), Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), Česká spořitelna a společnost pro správu aktiv rodiny podnikatele Lakshmi Mittala. Cíllem investorů bylo nejen zhodnotit vložené prostředky dlouhodobou investicí, ale také zprostředkovaně přispět k podpoře českých a slovenských podniků.

Fond investoval převážně formou odkupů a rozvojového kapitálu do malých a středních podniků se sídlem v České republice a na Slovensku. Během investičního období investoval GPEF celkem do 11 společností. Některé z těchto společností byly později podpořeny dodatečnými akvizicemi financovanými rovněž fondem GPEF.

Jako obecně zaměřený fond investoval GPEF do podniků z nejrůznějších odvětví, od zpracovatelského průmyslu, výroby a prodeje oděvů, IT a telekomunikací až po energetiku. Společnosti v portfoliu GPEF měly celkový obrat více než 170 milionů eur a zaměstnávaly přes 3000 lidí. K nejvýznamnějším investicím patří společnosti AB Facility, pietro filipi, CCS, ETARGET, Gumotex, Energetické strojírny Brno, CTS - servis nebo Roltechnik.

„Náš obor by měl naplňovat dva základní cíle. Ve vztahu ke společnostem, do nichž investujeme, se snažíme podporovat jejich rozvoj a další růst. Z pohledu našich investorů se pak zaměřujeme na co nejlepší návratnost vložených finančních prostředků. Fond GPEF oba tyto cíle úspěšně splnil,“
uvedl Jan Tauber, ředitel společnosti Genesis Capital.

Jeho slova jsou potvrzena výsledky dosaženého zhodnocení. Fond GPEF více než dvakrát zvýšil hodnotu svěřených finančních prostředků a dosáhl vnitřního výnosového procenta přesahujícího 20 procent.
„Podle údajů, které máme k dispozici, je taková návratnost v našem oboru nadprůměrná,“ dodal Jan Tauber.

Jedním z úspěšných příkladů aplikace strategie podpory růstu je investice GPEF do společnosti AB Facility. Fond jí na konci roku 2003 získal jako odštěpenou divizi nadnárodního koncernu ABB. Nově vytvořená společnost AB Facility se díky dodatečným akvizicím financovaným rovněž z fondu GPEF rozrostla o další tři podniky. Obrat společnosti se následně zvýšil z počátečních 150 milionů korun (6 milionů eur) v roce 2003 na více než 1,2 miliardy korun (50 milionů eur) v roce 2010. V tomto roce Genesis Capital celou skupinu AB Facility úspěšně prodal společnosti Penta Investments.

„Investice a celková podpora Genesis Capital umožnila původně malé lokální společnosti stát se jedničkou na českém trhu v oblasti facility managementu. Zároveň umožnila rozšíření činnosti také na Slovensko,“
říká Miroslav Tvrdý, bývalý předseda představenstva AB Facility.

Dalším příkladem je investice do firmy ETARGET se sídlem v Bratislavě, která se zabývá internetovou reklamou. Fond získal ve firmě většinu, minoritními spoluvlastníky zůstali dva členové managementu a původní zakladatelé společnosti.
„Tato transakce nám pomohla konsolidovat vlastnickou strukturu ETARGET a zajistit potřebné finanční zdroje pro plánovaný růst,“ říká Peter Vidovič, jeden ze dvou vrcholných manažerů a zakladatelů firmy. Fond GPEF a další dva spolumajitelé prodali po dvou letech výrazného růstu (2006 a 2007) ETARGET velké internetové společnosti.

„Tyto dva příklady potvrzují naši dlouhodobou investiční filozofii, kde základním kamenem pro rozvoj a zhodnocení našich investic je kvalitní management. U všech našich investic proto klademe velký důraz na to, aby manažeři do firem investovali s námi, a tím se přímo podíleli na jejím budoucím zhodnocení,“
vysvětluje Jan Tauber.

Kromě právě ukončeného fondu GPEF spravuje Genesis Capital od roku 2009 také následnický fond GPEF II o velikosti 40 milionů eur. Většina z těchto prostředků již byla zainvestována do 10 společností v současném portfoliu tohoto nejmladšího fondu.

„Vzhledem k dobrým celkovým výnosům z fondu GPEF a úspěšnému rozvoji fondu GPEF II připravuje nyní Genesis Capital nový fond - GPEF III. Již jsme zahájili jednání se stávajícími investory z řad institucí a další nové potenciální investory hodláme oslovovat během letošního roku,“
doplnil Jan Tauber. Připravovaný fond GPEF III se zaměří - podobně jako fondy předchozí - na růstové investice v segmentu českých a slovenských malých a středních podniků.

O společnosti Genesis Capital s.r.o.

Společnost Genesis Capital s.r.o. nabízí malým a středním podnikům v České republice a na Slovensku financování jejich růstu a rozvoje. Prostřednictvím fondů rozvojového kapitálu (private equity), které spravuje, již podpořila více než 25 podniků; mnoho z nich se díky spolupráci s Genesis Capital dostalo na špičku ve svém oboru. Celkem již Genesis Capital zajistil českým a slovenským firmám na jejich rozvoj více než dvě miliardy korun.

Od svého vzniku v roce 1999 společnost Genesis Capital spravovala tři fondy rozvojového kapitálu s celkovým objemem téměř 100 milionů eur. Dva z těchto fondů již českým a slovenským firmám zprostředkovaly veškerý kapitál, který měly k dispozici, pro další investice je v současnosti otevřen nejmladší fond Genesis Capital Private Equity Fund II s velikostí 40 milionů eur.

Společnosti, v nichž má Genesis Capital v současné době podíl: Profimedia.CZ, Servodata, VYDIS, KS Klima-Service, JRC Czech, HSW Signall, AZ KLIMA, GTH catering, Roltechnik, Sieza

Newsletter

Chcete být stále v obraze?

Odebírejte newsletter Genesis Capital